Bizimle iletişime geçin

Yaşam

Yürüyüş Yemekten Önce mi Sonra mı Yapılmalı?

Yürüyüş Yemekten Önce mi Sonra mı Yapılmalı?

Yürüyüş yapmanın sağlıklı metabolik aktiviteyi desteklediğini biliyoruz. Peki ama yemekten önce mi sonra mı yapılmalı? Kimileri yemekten bir süre sonra egzersiz yapmayı seçerken, kimileri aç karnına yürümenin daha iyi olduğunu savunuyor. Aslında her iki durumun da kendine göre farklı kazanımları olabilir…

Spora yeni başlayan çoğu kişinin merak ettiği konuların liste başında, egzersizin aç karnına mı yoksa tok karnına mı yapılması gerektiğidir. Aslında bu sorunun cevabı hangi amaç doğrultusunda spor yaptığınızla yakından alakalıdır. Örneğin, kas inşası ve güç için ağırlık antrenmanı yapacaksanız aç olmanız tavsiye edilmez. Zira, antrenmandan iki saat öncesine kadar yediğiniz besinler size enerji olarak geri dönerek daha verimli bir spor seansı geçirmenizi sağlar. Ancak, amacınız kilo vermekse yemekten önce yürümeniz veya diğer hafif egzersizleri yapmanız daha iyi bir fikir olabilir.

Öte yandan, söz konusu yalnızca yürüyüş olduğunda yapılan bilimsel çalışmaların sonuçları çelişkili olduğundan net bir cevap vermek zor. Ancak yine de vücudumuzun gerçekte nasıl çalıştığını anlamak bu konuda bize mantıklı ipuçları verebilir. Aşağıda, vücudumuzun yağ yakım sürecinden kısaca bahsederken, aç ve tok karnına yapılan yürüyüşler hakkındaki bilimsel çalışmalara değiniyoruz…

Makaleye Genel Bakış

  • Yemekten Önce Yürüyüş Yapmanın Faydaları
  • Yemekten Sonra Yürüyüşün Faydaları
  • Yürüyüş Aç Karnına mı, Tok Karnına mı Yapılmalı?

Yemekten Önce Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Yemekten önce veya sonra olduğuna bakılmaksızın yürüyüş yapmanın faydalı olduğu tartışılmaz. Ancak, çoğu insan yemekten hemen sonra hızlı bir şekilde yüründüğünde, az önce aldığı kalorilerin yakılacağını düşünüyor. Ne yazık ki, sindirim sürecimiz bundan biraz daha karmaşıktır. Vücudumuzda yiyeceklerin kaloriye dönüşmesi süreci gerçekten uzun bir süreçtir ve buna sindirim denir. O halde kendinize şunu sorun: Yiyeceğin tamamen sindirilmesine izin vermezseniz kalori yakabilecek misiniz? Hepinizin cevabının HAYIR olduğuna eminiz.

2006 yılında yapılan bir araştırmanın sonuç raporlarına göre, aç karnına ve terleyecek kadar yürüyen insanlar, yemek yedikten sonra yürüyenlere göre daha fazla yağ yaktı. (Kaynak) 2015 tarihli bir başka çalışma da açken hızlı tempolu yürüyüşün vücudun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olduğunu doğruladı.

Akşam yemeğinden, kahvaltıdan veya diğer herhangi bir öğünden önce yürüyüş yapmanın bir başka faydası iştahınızı keserek fazla yemenizi önleyebilecek olmasıdır. Herhangi bir orta ila şiddetli aktiviteye katıldığınızda, vücut sıcaklığındaki yükselme nedeniyle iştahınız hemen azalma eğilimindedir. Vücut normalden daha sıcak olduğunda, homeostazı korumak için bu sıcaklığı düşürmeye odaklanır. İştah ve sindirim, süreç boyunca geçici olarak bir kenara itilir. Ancak, bir kez soğuduğunuzda iştahınız yeniden açılır. Bu nedenle, kilo vermeye çalışıyorsanız yemekten önce yürümek daha az yemenize yardımcı olabilir.

Yemekten Sonra Yürüyüşün Faydaları

Yemekten önce aç karnına yürüyüş yapmak zayıflamak isteyenler için daha iyi bir alternatif gibi görünse de tok karnına yapılan yürüyüşün de azımsanamayacak faydaları olduğu açıktır. Örneğin, yürüyüş esnasındaki vücut hareketi, mide ve bağırsakların uyarılmasını teşvik ederek, yiyeceklerin daha hızlı hareket etmesini sağlayacak ve bu bağlamda sindirime yardımcı olacaktır. Bu sayede, peptik ülser, mide ekşimesi, irritabl bağırsak sendromu (IBS), divertiküler hastalık ve kabızlık gibi çeşitli sorunların önlenmesinde etken bir faktör olabilir.

Yemekten sonra yürüyüş yapmak ayrıca şeker hastaları için önemlidir. Nitekim, yemekten sonra yürüyüş yapmak kan şekerinde aşırı yükselmeleri önleyebilir. (Kaynak) Ek olarak, yemekten sonra yürüyüş yapmak artan kan basıncını düşürebilir.

Diğer yandan, ağır bir yemek yedikten sonra tempolu yürüyüş önerilmez, çünkü vücut aynı anda kuvvetli bir şekilde yürürken, aynı zamanda büyük bir gıda kütlesini sindirmeye çalışır. Bu durum kalbi normal hızının iki katı hızda çalışmaya zorlar. Büyük öğünlerden sonra yürümek için yaklaşık 45 dakika ila 1 saat kadar beklemek en iyisidir.

Yürüyüş Aç Karnına mı, Tok Karnına mı Yapılmalı?

Hem aç hem de tok karnına yürüyüş yapmanın faydalı olduğu aşikar ancak zamanlama konusunda sizin için hangisinin daha iyi olduğunu merak ediyorsanız amacınızın ne olduğuna odaklanın. Yapılan araştırmalara baktığımızda, yemekten önce yürüyüş kilo verme konusunda daha etkili görünürken, yemekten sonra yapılan yürüyüşün şeker yönetimi ve sindirimi kolaylaştırma gibi konularda daha avantajlı görünüyor. Ancak, her iki durumda da benzer kazanımları elde edeceğinizi unutmayın.

Son olarak, yeni başlıyorsanız ve ne kadar yürümeniz gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsanız öncelikle 10 dakika gibi kısa bir süreyle başlayın. İlerleyen günlerde kademeli olarak süreyi artırın ve ayrıca gün içinde üç farklı saatte yürüyüş yapmayı hedefleyin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yaşam

Lüks giyim markası Louis Vuitton’dan zam kararı

Lüks giyim markası Louis Vuitton, üretim ve nakliye maliyetlerinin artması nedeniyle ürünlerinde fiyat artışına gitme kararı aldı.

Lüks giyim markası Louis Vuitton dan zam kararı

Önde gelen lüks giyim markaları arasında yer alan Louis Vuitton, üretim ve tedarik zincirindeki sorunlar nedeniyle ürünlerinin fiyatına zam yapmayı planlıyor.

Firmadan yapılan açıklamada, zam kararının tüm ülkelerdeki mağazaları etkileyeceği, deri ürünler, aksesuarlar ve parfümleri kapsayacağı belirtildi.

Açıklamada, fiyat artışlarının miktarına dair herhangi bir bilgi yer almadı.

Şirket, Reuters ajansına açıklamasında, “Fiyat ayarlaması; üretim maliyetleri, hammaddeler, nakliye ve enflasyondaki değişiklikleri hesaba katıyor” ifadelerini kullandı.

Zammın ölçeği ne?

Capucines ve Neverfull gibi markalarının bazı modellerinin 46 bin 500 yuan (7 bin 323 dolar) ve 12 bin yuan (1890 dolar) olan fiyatlarının, Çin’de yüzde 20 ya da daha fazla artacağı duyuruldu.

Moda takip sitesi PurseBop, artışın en az yüzde 4 ve en fazla 15 ila 18 arasında olacağı tahminini paylaştı.

Okumaya devam et

Yaşam

Ünlü DJ’in tasarladığı bu ayakkabı 350 Bin Dolara satıldı

Dünyaca ünlü markalarla çalışan ve “moda dünyasını dönüştüren isim” olarak bilinen Virgil Abloh’un ölmeden önce tasarladığı ayakkabılar, İngiltere’de açık artırmaya çıkarıldı.

Ünlü DJ in tasarladığı bu ayakkabı 350 Bin Dolara satıldı

İngiliz müzayede evi Sotheby’s, geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden efsane moda tasarımcısı Virgil Abloh tarafından dizayn edilen bir çift Louis Vuitton ve Nike işbirliği Air Force 1 spor ayakkabının düzenlenen son açık artırmada 350 bin dolara alıcı bulduğunu açıkladı.

Toplamda 200 adet Virgil Abloh imzalı ayakkabının satıldığı müzayedede elde edilen gelirin 25 milyon dolar olduğu açıklandı.

Müzayede evinin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, 26 Ocak – 8 Şubat tarihleri arasında yapılan çevrimiçi satışta bir çift ayakkabı için ödenen en yüksek miktar 350 bin dolar oldu.

EN UCUZU 75 BİN DOLARA SATILDI

Sotheby’s, ayakkabının çifti başına 2 bin dolar gibi bir ücret almayı beklediklerini ancak satışların beklentilerin çok üzerinde olduğunu açıkladı.

Ayakkabıların en ucuzunun 75 bin dolar gibi bir fiyata satıldığı aktarıldı.

Dana derisinden üretilen özel baskı ayakkabıların, Louis Vuitton’un Abloh’un sanat yönetmenliğini yaptığı 2022 ilkbahar-yaz erkek koleksiyonu için tasarlandığı açıklandı.

İKİ YILDIR KANSERLE MÜCADELE EDİYORDU

Yetenekli tasarımcı, DJ ve mimar olan Virgil Abloh, iki yıldır kanserle verdiği mücadeleyi Kasım ayında 41 yaşında kaybetmişti. Bir Afro-Amerikalı olarak moda dünyasının en ünlü markalarından Louis Vuitton’un kreatif direktörü olarak görev alan Abloh 2018 yılından beri bu görevi üstleniyordu.

Off-White isimli markayı kuran ve LVMH’nin bu yılın başında yüzde 60’ını satın aldığı Abloh aynı zamanda Kanye West ile birlikte de çalışmıştı. Abloh son dönemde Nike ile yaptığı ayakkabı ve tasarımlarla da adından sıkça bahsettirmişti.

Abloh’un iki yıldır kanserle mücadele ettiği belirtilirken bu hastalığı kamuoyuna duyurmadığı belirtildi. Bir Afro-Amerikalı olarak moda dünyasının en ünlü markalarından Louis Vuitton’un kreatif direktörü olarak görev alan Abloh 2018 yılından beri bu görevi üstleniyordu.

Okumaya devam et

Yaşam

Dünyanın en büyük siyah elması kaç milyon sterline satıldı?

Eski sahibi tarafından 1990’larda satın alındığında işlenmemiş hali 800 karat ağırlığında olan Enigma satıldı

Dünyanın en büyük siyah elması kaç milyon sterline satıldı?

Dünyanın en büyük kesim siyah elması olarak bilinen ve üzerinde değerli taşlar bulunan bir asteroidin milyarlarca yıl önce dünyaya çarpmasıyla oluştuğu düşünülen ‘Enigma’, kripto para kullanılarak 3 milyon 161 bin sterline satıldı.

İngiliz müzayede evi Sotheby’s’nin İngiltere’nin başkenti Londra’daki şubesinde yaptığı açık artırma tamamlandı.

“Enigma” adı verilen ve üzerinde değerli taşlar bulunan bir asteroidin 2,6 ile 3,8 milyar yıl önce dünyaya çarpmasıyla oluştuğu düşünülen siyah elmas, 3 milyon 161 bin sterline (58 milyon 966 bin Türk lirası) satıldı. İsmi açıklanmayan alıcı, kripto para kullandı.

Eski sahibi tarafından 1990’larda satın alındığında işlenmemiş hali 800 karat ağırlığında olan Enigma, 3 yıllık bir işlemden sonra 555.55 karatlık son halini aldı.

‘Dünyanın en büyük doğal renkli siyah elması’

Ortadoğu’dan ilham alınarak palmiye şeklinde kesilen Enigma’nın yaklaşık 3-5 milyon sterline alıcı bulması bekleniyordu.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com